Ters ozmoz sistemi, suyu yarı geçirgen bir membranın önünde yüksek basınçla iterek çözünmüş tuzların büyük bölümünü geride bırakan bir su arıtma yöntemidir. Membran, su moleküllerini geçirir ama iyonların çoğunu tutar; sonuç olarak besleme suyu iki koldan çıkar: düşük iletkenlikli temiz su (permeat) ve tuzu yoğunlaşmış atık (konsantre). Endüstriyel sistemlerde membran girişindeki basınç şebeke suyunda 10-15 bar, deniz suyunda 55-70 bar mertebesindedir ve tuz reddi yüzde 96-99,5 bandında elde edilir.
Bu tanım basit görünse de bir RO sistemini kâğıt üzerinde çalıştıran şey sayılardır: besleme iletkenliği kaç µS/cm, hangi basınçta ne kadar permeat çıkacak, geri kazanım yüzde kaçta tutulacak, membranı hangi ön arıtma koruyacak. Bu rehber ters ozmozun fiziğini ozmotik basınçtan başlatarak kurar, yüksek basınç pompasının bar seçimini gösterir, permeat/konsantre/geri kazanım dengesini örnek hesapla çözer, iletkenlik ve tuz reddini birbirine bağlar ve endüstriyel çok kademeli dizilimin neden gerektiğini anlatır. Her bölüm tek başına okunabilir; ihtiyacınız olan başlıktan başlayabilirsiniz.
Bu rehberde şunları bulacaksınız:
Bu rehberde neler var?
- Ozmoz ile ters ozmoz arasındaki farkın ozmotik basınç üzerinden sayısal açıklaması
- Yarı geçirgen membranın nasıl çalıştığı ve neyi geçirip neyi tuttuğu
- Yüksek basınç pompasının hangi besleme suyunda kaç bar seçileceği
- Permeat, konsantre ve geri kazanım yüzdesinin adım adım hesabı
- İletkenlik µS/cm ile tuz reddi yüzdesi arasındaki bağıntı ve ölçüm mantığı
- Ön arıtmada kum, aktif karbon ve antiskalant kademelerinin görevi
- Endüstriyel RO'da tek geçiş, iki kademe ve iki pas dizilimlerinin farkı
- Sık yapılan 5 hata, devreye alma öncesi kontrol listesi ve sık sorulan sorular
01Ters ozmoz (RO) nedir ve neyi ayırır?
Ters ozmoz, çözünmüş tuzları sudan yarı geçirgen bir membran yardımıyla ayıran basınç sürücülü bir membran filtrasyon yöntemidir. Sistem suyu iki akıma böler: membrandan geçen düşük tuzluluklu permeat ve membranın önünde tuzu yoğunlaşan konsantre. Ayırma gücü membranın gözenek yapısından değil, iyonların yük ve boyut farkını kullanan difüzyon direncinden gelir; bu yüzden RO, tek değerlikli sodyum ve klorür iyonlarını bile yüzde 96-99,5 oranında tutabilir.
RO'nun ayırdığı bileşenler geniştir. Çözünmüş tuzlar (sodyum, kalsiyum, magnezyum, klorür, sülfat, nitrat), ağır metaller, silis, çözünmüş organik moleküller ve mikron altı partiküller büyük ölçüde konsantre tarafında kalır. Membranın nominal ayırma sınırı yaklaşık 0,0001 mikron mertebesindedir; kıyaslama için kum filtresi 20-50 mikron, aktif karbon adsorpsiyonu moleküler, ultrafiltrasyon ise 0,01-0,1 mikron aralığında çalışır. RO bu zincirin en ince kademesidir.
Membran filtrasyon yöntemleri gözenek boyutuna göre sıralanır ve RO bu sıralamanın ucundadır. Mikrofiltrasyon (MF) 0,1-10 mikron, ultrafiltrasyon (UF) 0,01-0,1 mikron, nanofiltrasyon (NF) 0,001 mikron ve ters ozmoz (RO) 0,0001 mikron mertebesinde ayırır. NF çok değerlikli iyonları tutup tek değerlikli iyonların bir kısmını geçirirken, RO neredeyse tüm iyonları tutar. Bir tesiste hangi kademenin yeterli olduğuna karar vermek, hedef permeat iletkenliğine bakılarak yapılır. Arıtma ürün grubumuzu inceleyebilirsiniz. (Detay: Arıtma)
02Ozmoz ile ters ozmoz arasındaki fark nedir?
Ozmoz, iki farklı tuz derişimindeki suyu yarı geçirgen bir membran ayırdığında, saf suyun kendiliğinden tuzlu tarafa geçmesi olayıdır. Su, derişim farkını dengelemek için düşük tuzlu bölmeden yüksek tuzlu bölmeye akar ve yüksek tuzlu tarafta sıvı seviyesi yükselir. Bu akışı durduran denge basıncına ozmotik basınç denir. Ters ozmoz ise bu doğal akışın tersine çevrilmesidir: yüksek tuzlu tarafa ozmotik basıncı aşan bir basınç uygulanır ve su, tuzlu taraftan temiz tarafa doğru zorlanır.
Ozmotik basınç suyun tuzluluğuyla doğru orantılıdır ve mühendislikte van't Hoff yaklaşımıyla tahmin edilir. Pratik bir kural olarak, çözünmüş katı madde (TDS) her 100 ppm için ozmotik basınç yaklaşık 0,07 bar artar. Şebeke suyunda 500 ppm TDS için ozmotik basınç yaklaşık 0,35 bar, acı kuyu suyunda 3.000 ppm için yaklaşık 2,1 bar, deniz suyunda 35.000 ppm için yaklaşık 25 bar mertebesindedir. RO pompası bu değeri aşmak zorundadır; aşmazsa membrandan hiç permeat çıkmaz.
İşletme basıncı her zaman ozmotik basıncın belirgin üzerindedir, çünkü net itici kuvvet uygulanan basınç ile ozmotik basıncın farkıdır. Deniz suyunda ozmotik basınç 25 bar iken pompa 55-70 bar basar; aradaki 30-45 barlık fark suyu membrandan geçiren net kuvvettir. Acı kuyu suyunda ozmotik basınç 2 bar iken pompa 10-15 bar basar. Bu yüzden RO sistemlerinde besleme suyunun tuzluluğu doğrudan enerji maliyetini belirler; tuzlu su, saf su üretmek için daha çok kW çeker. Enerji verimliliği tarafındaki genel ilkeler için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Mekanik Sistemlerde Enerji Verimliliği)
03Yarı geçirgen membran nasıl çalışır?
Yarı geçirgen membran, su moleküllerini geçirip çözünmüş iyonların çoğunu geri iten ince film kompozit bir tabakadır. Endüstriyel RO membranları TFC (thin film composite) yapıdadır: en üstte 0,1-0,2 mikron kalınlığında aktif poliamid tabaka, altında polisülfon destek katmanı ve en altta polyester taşıyıcı bulunur. Ayırmayı yapan sadece en üstteki poliamid filmdir; su bu tabakadan çözünme-difüzyon mekanizmasıyla geçer, iyonlar ise elektriksel ve boyutsal dirençle tutulur.
Membranlar spiral sarımlı modüller hâlinde üretilir. Düz membran yaprakları bir permeat toplama borusunun etrafına rulo gibi sarılır ve besleme suyu, yapraklar arasındaki besleme kanalından eksenel akar. Suyun bir kısmı membrandan geçip merkezdeki permeat borusuna toplanır, geri kalanı tuzu yoğunlaşarak modülün diğer ucundan konsantre olarak çıkar. Yaygın endüstriyel modül boyu 8 inç çap ve 40 inç uzunluktur (8040); daha küçük sistemlerde 4 inç çaplı 4040 modüller kullanılır.
Membranın performansı iki parametreyle özetlenir: akı ve tuz reddi. Akı, birim membran alanından geçen permeat debisidir ve genellikle L/m²·saat (LMH) cinsinden verilir; şebeke suyu RO'sunda tipik tasarım akısı 20-30 LMH bandındadır. Tuz reddi, membranın besleme tuzunun yüzde kaçını tuttuğudur ve yeni bir poliamid membranda yüzde 99-99,7 arasındadır. Akıyı çok yükseğe zorlamak, membran yüzeyinde derişim kutuplaşmasını artırır ve tıkanmayı hızlandırır. Doğru membran seçimi için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: RO Membran Nasıl Seçilir? 4040 ve 8040 Membran Arasındaki Fark Nedir?)
04Yüksek basınç pompası kaç bar olmalı?
Yüksek basınç pompası, RO membranını besleyen ve ozmotik basıncı aşan itici kuvveti sağlayan pompadır; gerekli basınç doğrudan besleme suyunun tuzluluğuna bağlıdır. Şebeke suyu ve düşük tuzlu kuyu suyunda çalışma basıncı 10-15 bar, acı (tuzlu) kuyu suyunda 15-25 bar, deniz suyunda ise 55-70 bar mertebesindedir. Bu basıncı üretmek için endüstriyel sistemlerde çok kademeli dikey santrifüj pompalar veya deniz suyunda pistonlu yüksek basınç pompaları kullanılır.
Pompanın karşılaması gereken toplam basınç dört kalemin toplamıdır: ozmotik basınç, membran ve modül boyunca sürtünme kaybı, permeat tarafındaki karşı basınç ve net itici kuvvet payı. Örnek olarak 1.500 ppm TDS'li bir acı kuyu suyunu ele alalım. Ozmotik basınç yaklaşık 1,05 bar, modül basınç kaybı 2 bar, net itici kuvvet payı 8 bar alınırsa gerekli besleme basıncı yaklaşık 11 bar çıkar. Emniyet payıyla 12-13 barlık bir pompa seçilir.
Pompa gücü basınç ve debiden hesaplanır. Bağıntı şudur: P (kW) eşittir Q (m³/h) çarpı H (bar) bölü 36 bölü verim. Burada Q besleme debisi, H pompa basıncı bardır. 5 m³/h besleme debisini 12 bar'a basan ve verimi 0,70 olan bir pompa için P eşittir 5 çarpı 12 bölü 36 bölü 0,70 eşittir yaklaşık 2,4 kW çeker. Aynı debiyi deniz suyunda 60 bar'a basmak istersek P yaklaşık 11,9 kW olur; tuzluluk arttıkça enerji beş kata kadar yükselir. Bu yüzden deniz suyu RO'sunda enerji geri kazanım cihazları kullanılır.
Pompa seçiminde NPSH ve kavitasyon da gözetilir. Yüksek basınç pompasının emiş tarafındaki mevcut net pozitif emme yükü, pompanın gereksiniminden büyük olmalıdır; aksi hâlde emişte buhar kabarcığı oluşur ve pompa çark ile membranı besleyen debi bozulur. Ön arıtma çıkışı ile yüksek basınç pompası arasına genellikle bir besleme (booster) pompası konur ki emiş basıncı yeterli kalsın. Pompa kavitasyonunun mekanizması ve önlenmesi için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Pompa Kavitasyonu Nedir, Nasıl Önlenir?)
05Permeat, konsantre ve geri kazanım yüzdesi nedir?
Permeat, membrandan geçen düşük tuzluluklu temiz su; konsantre ise membranın önünde tuzu yoğunlaşan atık sudur. Geri kazanım yüzdesi (recovery), besleme debisinin yüzde kaçının permeata dönüştüğünü gösterir ve bir RO tasarımının en kritik sayısıdır. Bağıntı şudur: geri kazanım eşittir permeat debisi bölü besleme debisi çarpı 100. Endüstriyel şebeke suyu sistemlerinde geri kazanım tipik olarak yüzde 50-75, deniz suyunda ise yüzde 35-45 bandında tutulur.
Kütle dengesi üç akımı birbirine bağlar. Besleme debisi eşittir permeat debisi artı konsantre debisi. 10 m³/h besleme suyu yüzde 60 geri kazanımla çalışıyorsa permeat 6 m³/h, konsantre 4 m³/h olur. Geri kazanım arttıkça konsantre debisi düşer ama konsantredeki tuz aynı miktarda kaldığı için tuz derişimi yükselir. Yüzde 75 geri kazanımda konsantre debisi 2,5 m³/h'ye iner ve içindeki tuz dört kata kadar yoğunlaşır; işte bu yoğunlaşma kireç çökelme (scaling) riskini belirler.
Yoğunlaşma faktörü (concentration factor) geri kazanımdan hesaplanır ve tasarımın sınırını çizer. Bağıntı şudur: yoğunlaşma faktörü eşittir 1 bölü (1 eksi geri kazanım). Yüzde 50 geri kazanımda faktör 2, yüzde 75'te 4, yüzde 90'da 10'dur. Kalsiyum ve bikarbonat açısından zengin bir suda yüzde 75 geri kazanım, konsantrede kalsiyum karbonatın çözünürlük sınırını aşmasına ve membran yüzeyinde kireç oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden yüksek geri kazanım, ancak yeterli antiskalant dozlaması ve ön yumuşatma ile mümkündür.
Geri kazanımı belirleyen üç kısıt vardır. Birincisi konsantredeki tuzların çözünürlük sınırı; ikincisi konsantre tarafında kalması gereken minimum akış hızı (membran yüzeyini yıkayıp tıkanmayı geciktirir); üçüncüsü permeat kalitesidir, çünkü geri kazanım arttıkça besleme derişimi de artar ve permeat iletkenliği yükselir. Doğru tasarım bu üçünün ortak sınırında kalır. Endüstriyel arıtma sistemi seçim mantığı için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Endüstriyel Su Arıtma Sistemi Nasıl Seçilir? Fabrikalar İçin Başlangıç Rehberi)
06İletkenlik µS/cm ve tuz reddi yüzdesi nasıl ölçülür?
İletkenlik, suyun elektrik akımını iletme yeteneğidir ve içindeki çözünmüş iyon miktarıyla doğru orantılı olduğu için tuzluluğun hızlı bir göstergesidir. Birimi mikrosiemens/santimetre (µS/cm) veya milisiemens/santimetre (mS/cm) olup, RO sistemlerinde besleme ve permeat iletkenliği sürekli izlenir. Kabaca 1 µS/cm yaklaşık 0,5-0,7 ppm TDS'ye karşılık gelir; şebeke suyu 300-800 µS/cm, acı kuyu suyu 2.000-5.000 µS/cm, deniz suyu ise 45.000-55.000 µS/cm mertebesindedir.
Tuz reddi (salt rejection), membranın besleme tuzunun yüzde kaçını tuttuğunu gösterir ve iletkenlik ölçümünden hesaplanır. Bağıntı şudur: tuz reddi yüzde eşittir (1 eksi permeat iletkenliği bölü besleme iletkenliği) çarpı 100. Besleme iletkenliği 1.000 µS/cm, permeat iletkenliği 20 µS/cm ölçülürse tuz reddi eşittir (1 eksi 20 bölü 1000) çarpı 100 eşittir yüzde 98'dir. Yeni bir poliamid membran yüzde 99'un üzerinde red verir; zamanla red düşerse membran yaşlanması veya o-ring kaçağı akla gelir.
Tuz geçişi (salt passage), reddin tamamlayıcısıdır ve yüzde 100 eksi tuz reddine eşittir. Yüzde 98 redde tuz geçişi yüzde 2'dir. Tuz geçişi işletme boyunca artar; membran kirlendikçe, sıkıştıkça veya kimyasal hasar aldıkça permeat iletkenliği yükselir. Pratik izleme kuralı şudur: normalize edilmiş permeat iletkenliği başlangıç değerinin yüzde 10-15 üzerine çıktığında membran temizliği (CIP) planlanır. Bu izleme, membranın neden tıkandığını erken gösterir. (Detay: RO Membran Neden Tıkanır? Membran Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu)
Ölçümde iki noktaya dikkat edilir. Birincisi sıcaklık düzeltmesidir; iletkenlik sıcaklıkla artar, bu yüzden endüstriyel iletkenlik ölçerler değeri 25 °C'ye normalize eder. Sıcaklık düzeltmesi yapılmazsa yazın ve kışın alınan değerler kıyaslanamaz. İkincisi kalibrasyondur; iletkenlik probu standart çözeltiyle periyodik olarak kalibre edilmezse tuz reddi hesabı yanıltıcı olur ve gereksiz membran değişimi kararı doğurur.
07Ön arıtma neden şart? Kum, karbon ve antiskalant kademeleri
Ön arıtma, ham suyu RO membranına vermeden önce membranı tıkayacak partikül, klor, kolloid ve kireç yapıcı iyonlardan temizleyen kademeler dizisidir ve RO sistemi ömrünün asıl belirleyicisidir. İyi bir ön arıtma olmadan en pahalı membran bile aylar içinde tıkanır. Tipik endüstriyel ön arıtma sırası şöyledir: kum (multimedya) filtresi, aktif karbon filtresi, mikron kartuş filtre ve antiskalant/pH dozajı.
Kum filtresi, sudaki askıda katı maddeleri ve bulanıklığı tutan ilk kademedir. Multimedya filtreler tipik olarak 20-50 mikron üzerindeki partikülleri ayırır ve RO beslemesinde SDI (silt density index) değerini düşürmeyi hedefler; RO membranları için önerilen üst sınır SDI 5, tercihen 3'ün altıdır. Kum filtresi düzenli olarak ters yıkanır (backwash) ve yatak malzemesi periyodik yenilenir. Kum filtresi ürün grubumuzu inceleyebilirsiniz. (Detay: RO arıtma membranları)
Aktif karbon filtresi, membranı serbest klordan korur ve suyun kokusunu, rengini giderir. Bu kademe kritiktir, çünkü poliamid membranlar klora karşı hassastır; sürekli 0,1 ppm serbest klora maruz kalan bir membran, yaklaşık 1.000 ppm·saat kümülatif dozdan sonra kalıcı olarak yüzde reddini kaybeder ve tuz geçirmeye başlar. Aktif karbon adsorpsiyonu klor kalıntısını 0,05 ppm altına indirir; büyük sistemlerde alternatif olarak sodyum bisülfit dozajı ile klor giderilir.
Antiskalant, konsantre tarafında kalsiyum karbonat, kalsiyum sülfat ve silis gibi tuzların kristalleşmesini geciktiren bir kimyasaldır ve yüksek geri kazanımı mümkün kılan asıl elemandır. Besleme suyuna dozaj pompasıyla genellikle 2-5 ppm mertebesinde eklenir; doğru doz, suyun analizine ve hedef geri kazanıma göre projeksiyon yazılımıyla hesaplanır. Antiskalantın görevi, mekanizması ve doz seçimi için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Antiscalant Nedir? Ters Ozmoz Sistemlerinde Neden Kullanılır?)
Ön arıtma tasarımının ölçütü SDI ve LSI'dir. SDI membrana giren suyun kolloidal tıkanma eğilimini, Langelier Doygunluk İndeksi (LSI) ise suyun kireç çökeltme eğilimini gösterir. Konsantre tarafındaki LSI pozitifse ve antiskalant yetmiyorsa, ön yumuşatma (iyon değiştirici reçine) veya asit dozajı ile pH düşürülür. Ön arıtma zinciri doğru kurulduğunda membran ömrü 3-5 yıla, kötü kurulduğunda 6-12 aya iner. Su yumuşatma tarafındaki mantık için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Su Yumuşatma Cihazı Nedir? Kireçli Suya Karşı Gerçekten İşe Yarar mı?)
08Endüstriyel RO'da kademe ve pas ne demek?
Endüstriyel RO'da kademe (stage), konsantrenin bir sonraki membran grubunun beslemesi olarak yeniden kullanılmasıdır; pas (pass), permeatın ikinci bir RO'dan tekrar geçirilmesidir. Bu ikisi farklı amaçlara hizmet eder: kademeler geri kazanımı artırır, paslar permeat kalitesini artırır. Karıştırılmamaları gerekir, çünkü bir tesiste yanlış kavramla boyutlandırma yapmak hem enerji hem kalite hedefini ıskalatır.
- Tek geçiş (single pass) — Su ön arıtmadan sonra bir kez RO'dan geçer; şebeke ve kuyu suyunda en yaygın düzendir, permeat iletkenliği tipik olarak 10-50 µS/cm'ye iner
- İki kademe (two stage) — Birinci kademenin konsantresi ikinci kademeye beslenir; geri kazanımı yüzde 50'den yüzde 75-80'e çıkarır, membran sayısı 2:1 oranında piramitlenir
- İki pas (two pass) — Birinci RO'nun permeatı ikinci RO'dan tekrar geçer; permeat iletkenliğini 1-5 µS/cm altına indirir, kazan besi suyu ve elektronik/ilaç sanayi için gereklidir
- Konsantre resirkülasyon — Konsantrenin bir kısmı beslemeye geri karıştırılır; düşük besleme debisinde membran yüzey akışını korur ve tıkanmayı geciktirir
- Uygulama — Tek geçiş: içme ve genel proses suyu; İki kademe: yüksek geri kazanım gereken kuyu suyu; İki pas: ultra saf su; Deniz suyu: tek geçiş yüksek basınç, gerekirse ikinci pas
Kademelerin piramit dizilimi hidrolik bir zorunluluktur. Birinci kademede besleme debisi yüksektir ve çok sayıda paralel basınç kabı gerekir; konsantre ilerledikçe debi düştüğü için ikinci kademede daha az kap kullanılır. Tipik 2:1 dizilim, birinci kademede altı basınç kabı, ikinci kademede üç kap biçimindedir. Amaç, her modülde konsantre akış hızını minimum sınırın üzerinde tutarak membran yüzeyini sürekli yıkamaktır.
İki pas sistemlerde birinci pasın permeatı çok düşük tuzlu olduğu için ikinci pas pompası daha düşük basınç ister ve ikinci pasın konsantresi (hâlâ kaliteli su) birinci pasın beslemesine geri döndürülür. Bu geri döndürme, ikinci pastan çıkan atığı sıfıra yakın indirir. Elektronik, ilaç ve buhar kazanı besi suyu gibi 1 µS/cm altı iletkenlik isteyen uygulamalarda iki pas artık standarttır. Endüstriyel çözüm ürün grubumuzu inceleyebilirsiniz. (Detay: Arıtma)
09RO sistemi tasarımı adım adım nasıl hesaplanır?
RO sistemi tasarımı, hedef permeat debisinden geriye doğru yürüyen sayısal bir zincirdir. Sıra şudur: hedef permeat debisi belirlenir, geri kazanım seçilir, besleme debisi bulunur, membran alanı ve modül sayısı akıdan hesaplanır, en sonunda pompa basıncı ve gücü çıkarılır. Aşağıdaki örnek 6 m³/h permeat isteyen bir kuyu suyu tesisini adım adım çözer.
Adım 1, besleme debisi. Hedef permeat 6 m³/h ve seçilen geri kazanım yüzde 75 ise, besleme debisi eşittir permeat bölü geri kazanım eşittir 6 bölü 0,75 eşittir 8 m³/h olur. Konsantre debisi 8 eksi 6 eşittir 2 m³/h çıkar. Yoğunlaşma faktörü 1 bölü (1 eksi 0,75) eşittir 4'tür; yani konsantredeki tuz derişimi beslemenin dört katına yaklaşır ve antiskalant bu noktada zorunludur.
Adım 2, membran alanı ve modül sayısı. Tasarım akısı 22 LMH (0,022 m³/m²·saat) seçilirse gerekli membran alanı eşittir permeat debisi bölü akı eşittir 6.000 L/h bölü 22 L/m²·h eşittir yaklaşık 273 m² olur. Bir 8040 membranın aktif alanı yaklaşık 37 m² ise gereken modül sayısı 273 bölü 37 eşittir yaklaşık 7,4, yani 8 modüldür. Bunlar 2:1 dizilimde altı ve iki kap gibi yerleştirilir; her basınç kabına dörder modül konursa iki kap yeterli olur.
Adım 3, basınç ve güç. Kuyu suyu iletkenliği 2.500 µS/cm (yaklaşık 1.600 ppm TDS) için ozmotik basınç yaklaşık 1,1 bar, konsantre tarafında yoğunlaşınca yaklaşık 3-4 bar mertebesine çıkar. Modül kaybı ve net itici kuvvetle birlikte besleme basıncı 14-15 bar hesaplanır. Pompa gücü P eşittir 8 çarpı 15 bölü 36 bölü 0,72 eşittir yaklaşık 4,6 kW çıkar. Yılda 6.000 saat çalışan bu sistem yaklaşık 27.600 kWh/yıl tüketir; enerji, işletme maliyet kalemlerinin başında gelir.
Adım 4, permeat kalite kontrolü. Besleme 2.500 µS/cm ve membran reddi yüzde 98,5 ise permeat iletkenliği kabaca 2.500 çarpı 0,015 eşittir yaklaşık 38 µS/cm çıkar; içme ve genel proses için yeterlidir. Kazan besi suyu için 5 µS/cm altı gerekiyorsa ikinci pas eklenir. Tasarım her zaman bu dört adımın tutarlılığıyla kapanır; birini atlamak sistemi ya susuz ya kalitesiz bırakır. Antiskalant dozajı için dozaj pompası rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Dozaj Pompası Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Seçilir?)
10RO permeatının remineralizasyonu neden gerekir?
RO permeatının remineralizasyonu, tuzların büyük bölümü alınmış suya kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin geri kazandırılması işlemidir ve içme suyu uygulamalarında sağlık ve korozyon nedeniyle gereklidir. RO permeatı tipik olarak 10-50 µS/cm iletkenlikte ve düşük sertliktedir; bu su agresiftir, yani metal boru ve armatürleri çözerek korozyona yol açar. Langelier indeksi negatif olan bu su, kaplama yapmak yerine mevcut kaplamayı çözer.
Remineralizasyon iki yolla yapılır. Birincisi kalsit (kalsiyum karbonat) dolgulu bir filtreden geçirmektir; su kalsiti yavaşça çözer, sertlik ve pH yükselir, LSI dengeye yaklaşır. İkincisi bir miktar sert ham suyu RO permeatına kontrollü karıştırmaktır (blending); bu yöntem hem mineral kazandırır hem geri kazanımı ekonomik tutar. İçme suyu tesislerinde hedef, permeat iletkenliğini remineralizasyon sonrası 150-300 µS/cm bandına ve pH'ı 7,5-8,5 aralığına getirmektir.
Endüstriyel uygulamada remineralizasyon hedefi farklıdır. Kazan besi suyu ve elektronik sanayi permeatı mineral istemez, tersine mümkün olduğunca saf ister. İçme suyu, gıda ve içecek sektörü ise mineral dengesini geri kurar. Bu yüzden RO çıkışının nereye gideceği, remineralizasyon kararını baştan belirler. Filtrasyon kademeleri ve mineral dolgu seçimi için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Kum Filtresi mi Aktif Karbon Filtresi mi? Su Arıtmada Hangisi Ne İşe Yarar?)
11RO sisteminin işletme maliyet kalemleri nelerdir?
RO sisteminin işletme maliyeti, dört ana kalemin toplamıdır: enerji, membran yenileme, ön arıtma sarf malzemesi ve kimyasal tüketimi. Bu kalemlerin ağırlığı besleme suyunun tuzluluğuna göre değişir; şebeke suyunda enerji ikincil kalırken, deniz suyunda toplam maliyetin yarısından fazlasını enerji oluşturur. Maliyet kalemlerini önceden ayrıştırmak, ekonomik geri kazanım ve doğru membran ömrü hedefini birlikte belirler.
- Enerji — Yüksek basınç pompasının çektiği kW; şebeke suyunda 0,4-0,8 kWh/m³ permeat, deniz suyunda enerji geri kazanım cihazı olmadan 4-6 kWh/m³ mertebesindedir
- Membran yenileme — İyi işletilen bir membran 3-5 yıl dayanır; yıllık amortisman, toplam modül sayısına ve besleme kalitesine bağlıdır, kötü ön arıtmada bu süre 6-12 aya iner
- Ön arıtma sarfı — Kum yatağı yenileme, aktif karbon değişimi ve mikron kartuş filtre; kartuş filtreler basınç kaybı 1 bar arttığında değişir
- Kimyasal — Antiskalant 2-5 ppm dozajı, gerekiyorsa asit veya bisülfit; CIP kimyasalları temizlik sıklığına göre
- Atık su bedeli — Konsantre debisi geri kazanıma bağlıdır; yüzde 60 geri kazanımda üretilen her 6 m³ permeat için 4 m³ konsantre atılır, bu su tuzluluğu yüzünden bertaraf maliyeti doğurur
Geri kazanım ile enerji arasında ters bir denge vardır. Geri kazanımı yükseltmek atık su miktarını azaltır ve su bedelini düşürür, ancak konsantre tarafındaki ozmotik basınç yükseldiği için pompanın çektiği enerji artar. Örnek olarak yüzde 50'den yüzde 75'e çıkan bir sistemde konsantre debisi yarıya iner ama ozmotik basınç yaklaşık iki katına çıkar. Bu yüzden optimum geri kazanım, su bedeli ile enerji bedelinin toplamını en aza indiren noktadır ve her tesis için ayrı hesaplanır.
Deniz suyu RO'sunda enerji geri kazanım cihazı (ERD) maliyeti köklü biçimde değiştirir. Konsantre yüksek basınçla (55-70 bar) sistemden çıkar; bu basınç bir basınç değiştirici (isobarik veya turbo) ile besleme suyuna aktarılırsa pompanın çektiği enerji yaklaşık yüzde 50-60 azalır. ERD'siz bir deniz suyu sistemi 5-6 kWh/m³ tüketirken, ERD'li bir sistem 2,5-3 kWh/m³ mertebesine iner. Şebeke suyu sistemlerinde ise ERD ekonomik değildir, çünkü basınç zaten düşüktür. Dozaj ve kimyasal besleme tarafı için dozaj pompası rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Dozaj Pompası Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Seçilir?)
12RO sistemi terim ve sayı özeti: hangi değer ne anlama gelir?
RO sistemi terim özeti, bir projede karşınıza çıkan büyüklükleri ve tipik değer aralıklarını tek yerde toplayan hızlı bir başvuru cetvelidir. Aşağıdaki her madde bir büyüklüğü, birimini ve pratik değer bandını verir; bu değerler dışına çıkan bir sistem ya yanlış boyutlandırılmıştır ya da bir arıza sinyali taşır.
- Ozmotik basınç — Suyun tuzluluğuna bağlı denge basıncı; her 100 ppm TDS için yaklaşık 0,07 bar, deniz suyunda yaklaşık 25 bar
- İşletme basıncı — Pompanın basması gereken toplam basınç; şebeke 10-15 bar, acı kuyu 15-25 bar, deniz suyu 55-70 bar
- Geri kazanım — Permeatın beslemeye oranı; şebeke suyunda yüzde 50-75, deniz suyunda yüzde 35-45
- Tuz reddi — Membranın tuttuğu tuz oranı; yeni poliamid membranda yüzde 99-99,7, işletmede yüzde 96-99 kabul edilir
- İletkenlik — Tuzluluk göstergesi µS/cm; şebeke 300-800, acı kuyu 2.000-5.000, deniz suyu 45.000-55.000, permeat 10-50
- Akı — Birim membran alanı başına permeat debisi LMH; şebeke suyu RO'sunda 20-30 L/m²·saat
- SDI — Kolloidal tıkanma göstergesi; RO beslemesinde 5'in, tercihen 3'ün altında
- Serbest klor — Poliamid membran için üst sınır; ön arıtma çıkışında 0,05 ppm altında olmalı
- Antiskalant dozu — Kireç önleyici kimyasal; genellikle 2-5 ppm, su analizine göre
- Membran ömrü — İyi ön arıtmada 3-5 yıl, kötü ön arıtmada 6-12 ay
Bu cetvel bir teşhis aracı olarak da kullanılır. Örneğin permeat iletkenliği 50 µS/cm bandını aşıp yükseliyorsa tuz reddi düşmüş demektir ve membran yaşlanması ya da o-ring kaçağı araştırılır. İşletme basıncı beklenenin üzerine çıkıyorsa membran kirlenmiş ya da sıkışmıştır. Değerleri düzenli kaydedip bu bantlarla karşılaştırmak, arızayı büyümeden yakalamanın en ucuz yoludur. Endüstriyel arıtma sistemi kurgusu için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Endüstriyel Su Arıtma Sistemi Nasıl Seçilir? Fabrikalar İçin Başlangıç Rehberi)
13RO membranı ne zaman ve nasıl temizlenir (CIP)?
CIP (clean in place), membranı sistemden sökmeden yerinde kimyasal olarak temizleme işlemidir ve performans belirli eşikleri aştığında uygulanır. Devreye alma temel değerlerine göre üç işaret CIP'i tetikler: normalize edilmiş permeat debisi yüzde 10-15 düştüğünde, kademeler arası basınç kaybı yüzde 15 arttığında veya normalize permeat iletkenliği yüzde 10-15 yükseldiğinde. Bu üç değeri kaydetmeden ne zaman temizlik gerektiği bilinemez.
Temizlik kimyasalı kirlilik tipine göre seçilir. Kireç ve metal oksit (inorganik) kirlilik için düşük pH'lı asidik temizleyici (pH 2-3, sitrik asit veya HCl bazlı), organik ve biyofilm kirliliği için yüksek pH'lı alkali temizleyici (pH 11-12) kullanılır. İki kirlilik bir aradaysa önce alkali sonra asidik sıra izlenir. Temizlik çözeltisi 30-40 °C'de düşük basınçla ve yüksek debiyle membran boyunca sirküle ettirilir; basınç yükseltilmez, çünkü amaç yıkamaktır, permeat üretmek değil.
CIP sıklığı ön arıtmanın kalitesini gösteren bir aynadır. İyi ön arıtmalı bir şebeke suyu RO'su yılda 1-2 kez CIP isterken, ön arıtması yetersiz veya besleme suyu zorlu bir sistem ayda bir temizlik ister. Sık CIP, kök nedeni membranda değil ön arıtmada aramak gerektiğinin işaretidir. Membran ömrünü uzatmanın yolları için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: RO Membran Neden Tıkanır? Membran Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu)
14RO ile su yumuşatma arasındaki fark nedir?
RO ile su yumuşatma, farklı işleri yapan iki ayrı yöntemdir ve biri diğerinin yerine geçmez. Su yumuşatma (iyon değiştirici reçine), yalnızca sertlik yapan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sodyumla değiştirir; suyun toplam tuz miktarını (TDS) neredeyse değiştirmez. RO ise sertlik dâhil tüm çözünmüş tuzları yüzde 96-99 oranında düşürür. Yani yumuşatma kireci önler, RO tuzu giderir.
İkisi çoğu zaman birbirini tamamlar. Sert bir kuyu suyunda RO'nun önüne su yumuşatma konulması, konsantre tarafında kalsiyum karbonat çökelmesini önleyerek RO'nun daha yüksek geri kazanımla ve daha az antiskalantla çalışmasını sağlar. Yani yumuşatma, RO için bir ön arıtma kademesi işlevi görebilir. Karar suyun sertliğine bağlıdır: 25 °dH üzerindeki çok sert sularda RO öncesi yumuşatma çoğu tasarımda ekonomiktir.
Seçim uygulamayla belirlenir. Amaç yalnızca kireç ve kazan taşı önlemekse ve suyun tuzluluğu zaten düşükse su yumuşatma yeterlidir ve çok daha ucuz işletilir. Amaç düşük iletkenlikli saf su üretmekse (içme suyu, RO içme suyu, proses suyu, ultra saf su) yumuşatma yetmez, RO şarttır. İki yöntemin ayrıntılı karşılaştırması için rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: Ev ve İşletmeler İçin Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Seçilir? Kapasite Hesaplama Rehberi)
15İstanbul'da endüstriyel RO sistemi işletmenin saha gerçekleri nelerdir?
İstanbul'da endüstriyel RO işletmenin belirleyici gerçeği, besleme suyunun sezonluk kalite değişimidir. Şebeke suyu iletkenliği yıl içinde 250-600 µS/cm arasında dalgalanabilir; yağışlı dönemde bulanıklık ve organik yük artar, kurak dönemde iletkenlik yükselir. Bu değişim, sabit ayarlı bir RO'da hem permeat kalitesini hem geri kazanımı oynatır; bu yüzden sistem en zorlu besleme koşuluna göre boyutlandırılmalı, ayarlar mevsime göre gözden geçirilmelidir.
Pomeka Mekanik mühendislik ekibi, Kadıköy'deki merkezinden İstanbul genelinde tesis, otel, hastane ve fabrikaların su arıtma projelerine su analizi, membran ve pompa boyutlandırma, ön arıtma tasarımı ve devreye alma desteği verir. Saha deneyimimizde en sık gördüğümüz iki sorun, ön arıtmanın küçük seçilmesi ve iletkenlik ölçerin kalibre edilmemesidir; ikisi de erken membran değişimine ve gereksiz maliyete yol açar.
Bir başka saha gerçeği, atık konsantrenin bertarafıdır. Yüzde 60 geri kazanımla çalışan 10 m³/h besleme debili bir sistem, saatte 4 m³ tuzlu konsantre üretir ve bu su tuzluluğu yüksek olduğu için doğrudan yağmur suyu hattına verilemez. Konsantre yönetimi (geri döngü, seyreltme veya kanalizasyon deşarj izni) proje başında planlanmazsa işletmede yaptırım riski doğar. Ürünlerimiz ve marka gamı için markalar sayfamıza bakabilirsiniz. (Detay: markalar sayfamız)
16Sık yapılan 5 hata
Aşağıdaki beş hata, endüstriyel RO sistemlerinde sahada en çok karşılaştığımız ve membranı erken bitiren yanlışlardır. Beşi de tasarımda bir sayının atlanmasından kaynaklanır.
- Hata 1 — Ön arıtmayı küçük seçmek: RO membranı ön arıtmanın kalitesi kadar yaşar. SDI'yi 5 altına indirmeyen bir ön arıtma en pahalı membranı bile 6-12 ayda tıkar. Kum ve aktif karbon kademesi RO debisine göre değil, en zorlu besleme koşuluna göre boyutlandırılmalıdır.
- Hata 2 — Klor giderimini atlamak: Poliamid membran klora hassastır; sürekli 0,1 ppm serbest klor yaklaşık 1.000 ppm·saat dozdan sonra membranı kalıcı olarak tuz geçirir hâle getirir. Aktif karbon veya bisülfit ile serbest klor 0,05 ppm altına indirilmeden RO çalıştırılmaz.
- Hata 3 — Geri kazanımı körü körüne yükseltmek: Yüzde 75 geri kazanım konsantre tuzunu dört kata çıkarır. Su analizi ve antiskalant projeksiyonu yapmadan geri kazanımı yükseltmek, konsantre tarafında kireç çökelmesine ve kalıcı membran hasarına yol açar.
- Hata 4 — İletkenlik ölçeri kalibre etmemek: Kalibre edilmemiş prob, tuz reddini olduğundan düşük veya yüksek gösterir. Sağlam bir membran arızalı sanılıp değiştirilir ya da hasarlı membran çalışmaya devam eder. Prob standart çözeltiyle periyodik kalibre edilmelidir.
- Hata 5 — CIP'i belirtiye göre değil geç yapmak: Permeat debisi yüzde 15 düşüp basınç kaybı arttıktan çok sonra temizlik yapmak, kalıcılaşan kirliliği söktürmez. Normalize değerler kaydedilip eşik aşıldığında CIP planlanmalı; sık CIP ihtiyacı ön arıtmayı gözden geçirmeyi gerektirir.
17Kontrol listesi: RO sistemini devreye almadan önce
Aşağıdaki listeyi baştan sona doldurduğunuzda RO sisteminin ilk günden doğru çalışacağını ve membranın erken bitmeyeceğini büyük ölçüde güvenceye almış olursunuz. Değerleri kayıt altına almanız, ileride performans düşüşünü teşhis etmeyi de kolaylaştırır.
- Ham su analizi yapıldı mı? İletkenlik µS/cm, TDS ppm, sertlik °dH, demir, silis, klorür ve bulanıklık ölçüldü mü?
- Besleme suyunun SDI değeri 5'in, tercihen 3'ün altında mı? Ön arıtma bu değeri sağlıyor mu?
- Aktif karbon veya bisülfit çıkışında serbest klor 0,05 ppm altında mı ölçüldü?
- Hedef permeat debisi ve hedef permeat iletkenliği net olarak belirlendi mi?
- Geri kazanım yüzdesi su analizine göre mi seçildi? Yoğunlaşma faktörü ve konsantre LSI kontrol edildi mi?
- Antiskalant dozaj pompası çalışıyor mu ve doz projeksiyona göre 2-5 ppm bandında ayarlandı mı?
- Yüksek basınç pompası besleme basıncını (şebeke 10-15 bar, deniz suyu 55-70 bar) karşılıyor mu? Emişte kavitasyon riski var mı?
- Membran modül sayısı akıdan doğru hesaplandı mı? Kademe dizilimi konsantre akış hızını minimumun üzerinde tutuyor mu?
- Devreye alma anında besleme ve permeat iletkenliği, basınç ve debi kaydedildi mi (baseline)?
- Başlangıç tuz reddi hesaplandı mı? (1 eksi permeat bölü besleme) çarpı 100 formülüyle beklenen değerin üzerinde mi?
- Konsantre bertarafı planlandı mı? Deşarj izni, geri döngü veya seyreltme çözümü hazır mı?
- İçme suyu uygulamasında remineralizasyon (kalsit veya blending) tasarlandı mı? Hedef pH 7,5-8,5 mi?
- Klor giderim, antiskalant ve iletkenlik alarmlarının otomasyonu kuruldu mu?
- CIP hattı ve kimyasalları (asidik ve alkali) sahada hazır mı?
Bu on dört maddeyi doldurduktan sonra RO sistemi güvenle devreye alınabilir ve sonraki her performans ölçümü bu baseline değerlere göre yorumlanır. Ölçüm yapmadan devreye alınan sistemlerde membran değişim maliyeti üç katına çıkabilir. Diğer sorularınız için sıkça sorulan sorular sayfamıza bakabilirsiniz. (Detay: sık sorulan sorular)
18Sık Sorulan Sorular
Ters ozmoz sistemi nedir ve nasıl çalışır?
Yüksek basınç pompası kaç bar olmalı?
Geri kazanım yüzdesi nedir ve ne kadar olmalı?
Tuz reddi yüzdesi iletkenlikten nasıl hesaplanır?
Ön arıtmada kum ve aktif karbon filtresi neden gerekir?
Antiskalant ne işe yarar?
Endüstriyel RO'da tek geçiş, iki kademe ve iki pas farkı nedir?
RO permeatı doğrudan içilebilir mi?
RO membranı ne zaman temizlenmeli veya değiştirilmeli?
Endüstriyel bir RO sisteminin doğru boyutlandırılması, su analiziyle başlayıp permeat kalitesiyle kapanan sayısal bir zincirdir; bir halkayı atlamak ya susuz ya kalitesiz bir sistem bırakır. Elinizde ham su analiziniz, hedef permeat debiniz ve kullanım amacınız varsa doğru membran, pompa ve ön arıtma dizilimini birlikte netleştirebiliriz. Pomeka Mekanik mühendislik ekibi, su arıtma projenizi analiz eder, membran ve yüksek basınç pompasını boyutlandırır ve devreye alma desteği verir. Arıtma ürün grubumuzu inceleyebilir (Detay: Arıtma), analiz sonuçlarınızla bize ulaşabilirsiniz (Detay: iletişim sayfamız).
Bu konuda destek alın
Seçim, proje ve tedarik aşamalarında Pomeka Mekanik mühendislik ekibi yanınızda. Tesisatınızın debi, basma yüksekliği ve kullanım profilini paylaşın; uygun modeli birlikte belirleyelim.




