RO membran seçimi üç sayıya bakılarak yapılır: sistemin üretmesi gereken temiz su debisi (L/h veya m³/gün), besleme suyunun tuzluluğu (ppm TDS) ve membranın çalışacağı basınç (bar). Küçük ve orta ölçekte 4040 membran (4 inç × 40 inç), büyük kapasitede ise 8040 membran (8 inç × 40 inç) seçilir; bir 8040 elemanı yaklaşık dört adet 4040 elemanının aktif alanına eşdeğerdir ve aynı sistem debisini daha az eleman, daha az bağlantı ve daha düşük özgül enerji ile sağlar.
Ters ozmoz sistemlerinde membran, tüm arıtma zincirinin kalbidir ve yanlış seçildiğinde ne ön arıtma ne de pompa bunu telafi eder. Membran tipini besleme suyu belirler; membran ölçüsünü ise ihtiyaç duyulan debi belirler. Bu iki kararı birbirine karıştırmak sahada en sık gördüğümüz hatadır: doğru tipte ama yanlış ölçüde membran seçmek ya da doğru ölçüde ama yanlış tipte membran seçmek, ikisi de sistemi ya kapasitesiz ya da kısa ömürlü bırakır. Aşağıdaki rehber önce membranın ne ölçtüğünü tanımlar, sonra 4040 ile 8040 arasındaki farkı sayı sayı verir, tip ailelerini (BW, SW, LP) ayırır ve hangi ölçekte hangisinin seçileceğini net bir hükümle bağlar.
Bu rehberde şunları bulacaksınız:
Bu rehberde neler var?
- RO membranın hangi büyüklükleri ölçtüğü: membran alanı m²/eleman, permeat debisi L/h ve m³/gün, çalışma basıncı bar
- 4040 membran ile 8040 membran arasındaki farkın alan, debi, basınç ve eleman sayısı üzerinden birebir karşılaştırması
- BW, SW ve LP membran tiplerinin hangi besleme suyunda ve kaç bar basınçta kullanılacağı
- Tuz reddi yüzdesinin ne anlama geldiği ve seçimi nasıl doğrudan etkilediği
- Kaç eleman tek bir basınç tüpüne girer ve tüp/eleman düzeni nasıl kurulur
- Sistem debisinden hareketle gereken membran sayısının adım adım hesabı
- Hangi ölçekte 4040, hangi ölçekte 8040 seçilir sorusunun net cevabı
- Sık yapılan 5 hata ve devreye almadan önce doldurulacak kontrol listesi
01RO membran nedir ve hangi büyüklükleri ölçeriz?
RO membran, ters ozmoz prensibiyle çalışan ve besleme basıncı altında sudan çözünmüş tuzları, iyonları ve organik molekülleri ayıran yarı geçirgen sarımlı bir arıtma elemanıdır. Bir ters ozmoz membran, poliamid ince film kompozit tabakayla yaklaşık 0,0001 mikron mertebesinde bir geçirgenlik sunar; bu, su moleküllerini geçirirken tuz iyonlarının büyük bölümünü tutacak kadar sıkıdır. Bir membran elemanı seçilirken dört büyüklük birlikte okunur: aktif membran alanı, permeat debisi, çalışma basıncı ve tuz reddi. Bu dört değeri birlikte okumadan yapılan bir seçim, kâğıt üzerinde doğru görünse bile sahada ya kapasiteyi ya kaliteyi tutturamaz.
Aktif membran alanı, elemanın içine sarılı poliamid tabakanın toplam yüzeyidir ve m²/eleman biriminde verilir; bu değere kısaca ro membran alanı denir. Standart bir 4040 elemanında ro membran alanı yaklaşık 7-8 m²/eleman, standart bir 8040 elemanında ise yaklaşık 32-37 m²/eleman mertebesindedir. Alan doğrudan debiyi belirler: aynı akı (flux) değerinde daha büyük alan daha çok permeat üretir. Bu yüzden membran karşılaştırmasının temeli her zaman alandır ve iki elemanı kıyaslarken önce m²/eleman değerine bakılır.
Permeat debisi, membranın belirli bir test koşulunda ürettiği temiz su miktarıdır ve L/h ya da m³/gün olarak verilir. Katalog değerleri standart test koşulunda (genelde 25 °C, belirli besleme TDS'i ve belirli geri kazanım) ölçülür; saha koşulu bundan sapınca debi de değişir. Bir 4040 BW elemanı tipik olarak 150-280 L/h, bir 8040 BW elemanı ise 1.100-1.600 L/h mertebesinde permeat verir; kesin değer seriye göre değişir.
Çalışma basıncı, ozmotik basıncı yenip suyu membrandan geçirmek için pompanın uygulaması gereken basınçtır ve bar biriminde ölçülür. Şebeke ve kuyu suları gibi düşük tuzlu (acı su) kaynaklar için tipik çalışma basıncı 8-15 bar, yüksek tuzlu deniz suyu için ise 55-70 bar mertebesindedir. Basınç ihtiyacı membran tipini belirleyen ilk kriterdir. Ters ozmozun genel çalışma prensibini ve sistem şemasını ayrıntılı ele aldığımız rehbere göz atmanızı öneririz. (Detay: Ters Ozmoz (RO) Sistemi Nedir? Endüstriyel RO Sistemleri Nasıl Çalışır?)
024040 ve 8040 membran arasındaki fark nedir?
4040 ve 8040 arasındaki fark, membranın fiziksel çapı ve buna bağlı olarak aktif alanı, debisi ve sistemdeki eleman sayısıdır. 4040 kodu 4 inç dış çap ve 40 inç uzunluk, 8040 kodu ise 8 inç dış çap ve 40 inç uzunluk demektir; iki eleman da aynı boydadır ama 8040'ın çapı iki katıdır. Çap iki katına çıkınca kesit alanı yaklaşık dört katına, sarılı membran alanı da yaklaşık dört katına çıkar. Sonuçta bir 8040 elemanı, dört 4040 elemanının işini tek gövdede yapar.
İki elemanın en somut farkı üretilen debidir. Aynı besleme suyu ve aynı akı değerinde bir 8040 elemanı, bir 4040 elemanının yaklaşık dört-beş katı permeat üretir. Bu yüzden büyük debili bir sistemi 4040 ile kurmak çok sayıda eleman, çok sayıda bağlantı ve çok sayıda conta demektir; her bağlantı bir olası kaçak ve bir olası basınç kaybı noktasıdır. 8040 ile aynı debi daha az elemanla, daha kompakt bir iskelette karşılanır.
- Dış çap — 4040: 4 inch; 8040: 8 inch
- Uzunluk — 4040: 40 inch; 8040: 40 inch (ikisi de aynı boy)
- Aktif membran alanı — 4040: yaklaşık 7-8 m²/eleman; 8040: yaklaşık 32-37 m²/eleman
- Permeat debisi (acı su, BW) — 4040: yaklaşık 150-280 L/h; 8040: yaklaşık 1.100-1.600 L/h
- Bir 8040 kaç 4040 eder — alan bazında yaklaşık 4-4,5 adet 4040 elemanına eşdeğer
- Tipik eleman ağırlığı — 4040: yaklaşık 3-4 kg; 8040: yaklaşık 15-18 kg
- Bir basınç tüpüne giren eleman — 4040: 1-4 adet; 8040: 1-7 adet
- Uygun ölçek — 4040: 0,5-3 m³/gün ev/ticari; 8040: 5 m³/gün ve üzeri endüstriyel
Fark yalnızca büyüklükte değil, sistem ekonomisindedir. Aynı toplam debiyi 8040 ile kurmak, eleman başına düşen özgül enerji tüketimini ve birim su başına bakım iş yükünü düşürür; çünkü daha az sayıda basınç tüpü, daha az O-ring, daha az permeat toplama borusu vardır. Buna karşılık 8040 elemanları tek başına ağırdır ve değişimi iki kişilik iştir; 4040 elemanları ise tek kişiyle taşınıp değiştirilebilir. Küçük sistemlerde bu pratiklik 4040 lehine bir avantajdır.
Bir sayısal örnek farkı netleştirir. Günde 24 m³ permeat gereken bir sistemi düşünelim ve eleman başına ortalama üretimi 4040 için yaklaşık 1 m³/gün, 8040 için yaklaşık 4,8 m³/gün alalım. 4040 ile bu debi yaklaşık 24 eleman ister; 8040 ile yaklaşık 5 eleman yeter. 24 elemanlık dizi çok sayıda tüp ve bağlantı demekken 5 elemanlık dizi tek bir 6'lık tüpe sığar. Bu yüzden 24 m³/gün ölçeğinde tercih net biçimde 8040'tır.
Uzunluk kodunun 40 inç olması da bir standarttır ve iki elemanda ortaktır. Piyasada 21 inç (4021) gibi kısa boy 4040 türevleri de vardır ama endüstriyel standart 40 inç boydur; hem 4040 hem 8040 bu boyu paylaşır. Bu yüzden iki elemanı ayıran tek fiziksel parametre çaptır. 4 inç ile 8 inç arasındaki bu çap farkı, kesit alanını dörde katladığı için tüm debi, alan ve eleman sayısı farkı buradan doğar. Kod okurken ilk iki hane çapı, son iki hane uzunluğu inch cinsinden verir.
03RO membran tipleri nelerdir? BW, SW ve LP arasındaki fark
RO membran tipleri, çalışacakları besleme suyunun tuzluluğuna ve gereken basınca göre üç ana aileye ayrılır: BW (acı su / brackish water), SW (deniz suyu / seawater) ve LP (düşük basınç / low pressure). Bu üç aile aynı 4040 veya 8040 gövdesinde üretilir; yani ölçü ile tip birbirinden bağımsız iki karardır. Önce besleme suyuna göre tip, sonra debiye göre ölçü seçilir.
BW (brackish water) membran, TDS değeri yaklaşık 500-10.000 ppm arasındaki acı ve kuyu suları için tasarlanmış en yaygın tiptir. Tipik çalışma basıncı 8-15 bar, tuz reddi yaklaşık yüzde 99,0-99,7'dir. Şehir şebekesi, kuyu suyu ve çoğu ticari/endüstriyel arıtma BW ailesiyle çözülür; piyasadaki 4040 ve 8040 elemanlarının büyük çoğunluğu BW tipidir.
SW (seawater) membran, TDS değeri 30.000-45.000 ppm mertebesindeki deniz suyu için tasarlanmıştır ve yüksek ozmotik basıncı yenmek üzere kalın, dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tipik çalışma basıncı 55-70 bar, tuz reddi yaklaşık yüzde 99,6-99,8'dir. SW membran acı suda da çalışır ama gereğinden yüksek basınç ve enerji ister; bu yüzden yalnızca gerçekten tuzlu kaynaklarda tercih edilir.
LP ve XLP (düşük ve çok düşük basınç) membranlar, BW ile aynı tuzluluk bandında çalışır ama daha yüksek geçirgenlikli tabaka sayesinde 5-10 bar gibi daha düşük basınçta aynı debiyi üretir. Bu, pompa enerjisini düşürür; düşük TDS'li şehir suyunda LP membran, aynı debiyi BW'ye göre daha az kWh ile verir. Karşılığında tuz reddi bir miktar düşer (yaklaşık yüzde 98,5-99,3) ve yüksek tuzlu suda LP kullanmak sakıncalıdır.
- BW (acı su) — Besleme TDS: 500-10.000 ppm; Basınç: 8-15 bar; Tuz reddi: yüzde 99,0-99,7; Kullanım: kuyu, şebeke, ticari/endüstriyel
- SW (deniz suyu) — Besleme TDS: 30.000-45.000 ppm; Basınç: 55-70 bar; Tuz reddi: yüzde 99,6-99,8; Kullanım: deniz suyu tuzdan arındırma
- LP / XLP (düşük basınç) — Besleme TDS: 500-3.000 ppm; Basınç: 5-10 bar; Tuz reddi: yüzde 98,5-99,3; Kullanım: düşük TDS'li şehir suyu, enerji tasarrufu öncelikli sistemler
- Ortak nokta — Üç tip de hem 4040 hem 8040 gövdesinde üretilir; tip kararı besleme suyunu, ölçü kararı debiyi izler
Tip seçiminin tek doğru başlangıcı besleme suyu analizidir. TDS, sıcaklık, sertlik, demir, mangan ve SDI (silt yoğunluk indeksi) değerleri bilinmeden yapılan tip seçimi tahmindir. Analiz sonucu 1.500 ppm TDS'li bir kuyu suyu gösteriyorsa BW ya da LP doğru seçimdir; SW seçmek burada boşuna enerji ve boşuna maliyet demektir. Besleme suyu karakterizasyonu için endüstriyel arıtma başlangıç rehberimiz iyi bir çıkış noktasıdır. (Detay: Endüstriyel Su Arıtma Sistemi Nasıl Seçilir? Fabrikalar İçin Başlangıç Rehberi)
04Tuz reddi (salt rejection) yüzdesi ne anlama gelir?
Tuz reddi, membranın besleme suyundaki çözünmüş tuzların yüzde kaçını tuttuğunu gösteren orandır ve yüzde cinsinden verilir; teknik katalogda buna membran tuz reddi ya da salt rejection denir. Yüzde 99 membran tuz reddi, besleme suyundaki tuzun yalnızca yüzde 1'inin permeata geçtiği anlamına gelir. Formül basittir: tuz reddi yüzde eşittir (1 eksi permeat TDS bölü besleme TDS) çarpı 100. Bu tek sayı, üretilen suyun kalitesini doğrudan belirler.
Bir örnekle bakalım. Besleme suyu 1.500 ppm TDS ve membran yüzde 99,5 tuz reddi veriyorsa, permeat TDS'i yaklaşık 1.500 çarpı (1 eksi 0,995) eşittir 7,5 ppm çıkar. Aynı su yüzde 98,5 reddi veren bir LP membrandan geçerse permeat 1.500 çarpı 0,015 eşittir 22,5 ppm olur. İçme suyu için ikisi de yeterlidir; ama kazan besleme suyu ya da ilaç sanayi saf suyu gibi çok düşük iletkenlik isteyen uygulamalarda bu fark belirleyicidir.
Tuz reddinin bir de zamanla düşen tarafı vardır. Yeni bir membranın nominal reddi yüzde 99,5 olabilir; ama kirlenme, kimyasal yıpranma ve yaşlanma ile bu değer yıllar içinde düşer. Bu yüzden seçimde bir emniyet payı bırakılır: hedef permeat kalitesi sınırdaysa, nominal reddi bu sınırın hemen üzerinde bir membran değil, belirgin üzerinde bir membran seçilir. Membran ömrünü ve reddi koruyan bakım için ayrı rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: RO Membran Neden Tıkanır? Membran Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu)
Tuz reddi ile geri kazanım (recovery) birlikte okunmalıdır. Geri kazanım, besleme debisinin yüzde kaçının permeata dönüştüğüdür; yüzde 50 geri kazanım, giren suyun yarısının temiz su, yarısının konsantre atık olduğu anlamına gelir. Geri kazanım yükseldikçe membran yüzeyindeki tuz derişimi artar, ozmotik basınç yükselir ve gerçekleşen tuz reddi bir miktar düşer. Bu yüzden tuz reddi hedefi, seçilen geri kazanım oranıyla birlikte değerlendirilir.
Permeat kalitesini belirleyen bir başka değişken de besleme suyunun iyon bileşimidir. Aynı yüzde 99,5 nominal reddi veren bir membran, tek değerlikli sodyum ve klorür iyonlarını çok değerlikli kalsiyum ve sülfata göre daha zor tutar; bu yüzden yüksek sodyumlu bir suda permeat TDS'i beklenenden yüksek çıkabilir. Nominal red değeri standart bir sodyum klorür çözeltisinde ölçüldüğü için, gerçek besleme suyunun bileşimi katalog değerinden sapmaya yol açar. Kritik kalite isteyen uygulamalarda bu nedenle güvenli taraf, hedefin belirgin üzerinde bir red değeri seçip permeatı gerekiyorsa ikinci bir geçişten (double pass) geçirmektir.
05Bir basınç tüpüne kaç membran girer? Tüp ve eleman düzeni
Basınç tüpü (membran haznesi), membran elemanlarının içine yerleştirildiği ve çalışma basıncına dayanacak biçimde üretilen FRP ya da paslanmaz gövdedir. Bir tüpe kaç eleman gireceği tüpün uzunluğuyla belirlenir: elemanlar 40 inç boyunda olduğundan tüp kapasitesi eleman sayısıyla anılır. Piyasada 1'lik, 2'lik, 3'lük, 4'lük, 6'lık ve 7'lik tüpler bulunur; 6'lık bir tüp, uç uca dizilmiş altı adet 8040 ya da 4040 elemanı taşır.
Eleman sayısı tüp içinde sistemin verimini etkiler. Elemanlar seri bağlıdır: bir elemanın konsantresi bir sonrakinin beslemesi olur. Tüp içinde ne kadar çok eleman varsa toplam geri kazanım o kadar yükselir, ama son elemandaki tuz derişimi ve kirlenme riski de artar. Bu yüzden tek tüpte 6-7 elemandan fazlası tercih edilmez; daha yüksek kapasite gerektiğinde tüpler paralel çoğaltılır. FRP basınç tüpü ve tank seçimini ayrı ele aldığımız rehbere göz atabilirsiniz. (Detay: FRP Tank Nedir? Su Arıtma Sistemlerinde Polyglass Tank Nasıl Seçilir?)
Büyük sistemlerde diziler kademeli kurulur. Örneğin 2:1 diziliş, ilk kademede iki paralel tüp, ikinci kademede bir tüp demektir; ilk kademenin konsantresi ikinci kademeyi besler ve toplam geri kazanım yükselir. Bu düzen özellikle 8040 sistemlerinde standarttır ve sistemin hem debisini hem geri kazanımını hedeflenen değerde tutar. Küçük 4040 sistemlerinde çoğu zaman tek kademe ve tek tüp yeterlidir.
- 1'lik tüp — 1 eleman; tekli ev/laboratuvar sistemleri
- 2'lik tüp — 2 eleman seri; küçük ticari sistemler
- 3'lük tüp — 3 eleman seri; orta ölçekli ticari
- 4'lük tüp — 4 eleman seri; ticari/hafif endüstriyel
- 6'lık tüp — 6 eleman seri; endüstriyel standart, çoğunlukla 8040
- 7'lik tüp — 7 eleman seri; büyük endüstriyel dizi
06Membran alanı debiyi nasıl belirler? Membran akı hesabı
Membran alanı ile debi arasındaki ilişki membran akı hesabı üzerinden kurulur. Akı, birim membran alanından birim zamanda geçen permeat miktarıdır ve L/m²/saat (LMH) biriminde verilir. Membran akı hesabı tek bir bağıntıya iner: debi eşittir akı çarpı alan; bu bağıntıyla bir membranın ne kadar üreteceği doğrudan bulunur. Acı su BW sistemlerinde tasarım akısı tipik olarak 17-27 LMH bandında tutulur; bu bandın üstüne çıkmak kirlenmeyi hızlandırır.
Örnek hesap yapalım. Bir 8040 BW elemanının aktif alanı 37 m²/eleman ve tasarım akısı 20 LMH olsun. Bu elemanın permeat debisi 20 çarpı 37 eşittir 740 L/h çıkar; günlük karşılığı 740 çarpı 24 eşittir yaklaşık 17,8 m³/gün'dür. Aynı akıda bir 4040 BW elemanı, 7,5 m²/eleman alanla 20 çarpı 7,5 eşittir 150 L/h, yani yaklaşık 3,6 m³/gün üretir. Alan oranı debiyi doğrudan belirler.
Akı seçimi kirlenme riskiyle doğrudan bağlantılıdır. Yüksek akıda çalışan bir membran, birim alandan daha çok su çektiği için yüzeyine daha çok tuz ve partikül taşır; bu, kirlenme ve kabuklaşmayı hızlandırır. Bu yüzden zor besleme sularında (yüksek SDI, yüksek sertlik) akı bilerek düşük tutulur ve eleman sayısı artırılır. Membran kirlenmesinin nedenleri ve akı-kirlenme ilişkisi için ayrı rehberimize bakabilirsiniz. (Detay: RO Membran Neden Tıkanır? Membran Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu)
Sıcaklık da debiyi belirleyen gizli bir değişkendir. Membran permeat debisi sıcaklıkla artar; kaba kural olarak sıcaklık 1 °C düştüğünde debi yaklaşık yüzde 3 azalır. Katalog değerleri 25 °C için verilir; kışın 10 °C'ye düşen bir kuyu suyunda aynı membran yaklaşık yüzde 45 daha az üretir. Bu yüzden tasarım, yılın en soğuk besleme suyu sıcaklığına göre yapılmalı, yoksa sistem kışın kapasitesiz kalır.
07Sisteme kaç membran gerekir? Adım adım hesap
Gereken membran sayısı, hedef permeat debisinin tek eleman debisine bölünmesiyle bulunur. Adımlar şunlardır: önce günlük ihtiyaç m³/gün olarak belirlenir, sonra besleme suyu ve akıya göre tek eleman debisi hesaplanır, ardından bölme yapılır ve emniyet payıyla yukarı yuvarlanır. Bu hesap, 4040 mu yoksa 8040 mı seçileceğini de kendiliğinden gösterir.
İhtiyaç belirleme ilk adımdır. Diyelim ki bir tesis günde 20 saat çalışıyor ve saatte 2 m³ temiz su istiyor; günlük ihtiyaç 2 çarpı 20 eşittir 40 m³/gün'dür. Kesintisiz üretim ve depolama payı için bu değere yaklaşık yüzde 15 eklenir; tasarım debisi yaklaşık 46 m³/gün olur. Doğru başlangıç, saatlik pik değil günlük ortalama artı emniyet payıdır.
İkinci adım tek eleman debisidir. 25 °C, 1.500 ppm besleme ve 20 LMH akıda bir 8040 (37 m²) yaklaşık 17,8 m³/gün, bir 4040 (7,5 m²) yaklaşık 3,6 m³/gün üretir (yukarıdaki akı hesabından). Kış sıcaklığı ve yaşlanma için bu değerlere yaklaşık yüzde 20 düşüş uygulanırsa, tasarımda 8040 için yaklaşık 14,2 m³/gün, 4040 için yaklaşık 2,9 m³/gün eleman debisi kullanılır.
Üçüncü adım bölme ve yuvarlamadır. 46 m³/gün ihtiyaç için 8040 sayısı 46 bölü 14,2 eşittir yaklaşık 3,2, yukarı yuvarlanınca 4 adet 8040 elemanı çıkar; bunlar tek bir 4'lük ya da 6'lık tüpe sığar. Aynı ihtiyacı 4040 ile karşılamak isterseniz 46 bölü 2,9 eşittir yaklaşık 15,9, yani 16 adet 4040 elemanı gerekir. 16 eleman çok sayıda tüp ve bağlantı demektir; bu ölçekte 8040 açık farkla doğru seçimdir.
Dördüncü adım geri kazanımı doğrulamaktır. 4 elemanlık bir 8040 dizisinde tek geçişte yüzde 40-50 geri kazanım tipiktir; daha yüksek geri kazanım için elemanlar tek tüpte serilenir ya da iki kademeli dizi kurulur. Geri kazanım yükseldikçe konsantre atık azalır ama kabuklaşma riski artar; bu noktada antiskalant dozajı devreye girer. Antiskalantın ne işe yaradığını ve nasıl seçildiğini ayrı rehberde ele aldık. (Detay: Antiscalant Nedir? Ters Ozmoz Sistemlerinde Neden Kullanılır?)
Beşinci adım pompa ve enerji tarafını doğrulamaktır. Membran sayısı belirlendikten sonra, bu elemanların gerektirdiği besleme basıncını sağlayacak yüksek basınçlı bir pompa seçilir. Acı su BW sisteminde çalışma basıncı 8-15 bar bandındadır; bu, çok kademeli dikey bir santrifüj pompayla karşılanır. Özgül enerji, üretilen her m³ permeat için harcanan kWh olarak ölçülür ve doğru boyutlandırılmış bir BW sisteminde tipik olarak 0,5-1,5 kWh/m³ mertebesindedir. Deniz suyu SW sisteminde basınç 55-70 bar olduğu için özgül enerji 3-6 kWh/m³ seviyesine çıkar; bu fark, SW membranın yalnızca gerçekten gerektiğinde seçilmesinin bir başka nedenidir.
08Hangi ölçekte 4040, hangi ölçekte 8040 seçilir?
Ölçek kararının eşiği yaklaşık 5 m³/gün'dür: bu değerin altındaki debiler için 4040, üzerindeki debiler için 8040 seçilir. Yani hangi debide 4040 hangi debide 8040 sorusunun tek satırlık cevabı, 5 m³/gün eşiğinin hangi tarafında olduğunuzdur. Kural nettir çünkü çok küçük debiyi 8040 ile karşılamak elemanı düşük akıda ve gereksiz büyük tüple çalıştırmak, çok büyük debiyi 4040 ile karşılamak ise onlarca eleman ve bağlantıyla boğuşmak demektir. İki uçta da yanlış ölçü hem maliyeti hem bakım yükünü artırır.
- 0,05-0,5 m³/gün (ev tipi) — Eleman: küçük 1812/2012/2521 ya da tek 4040; Düzen: tek tüp; Neden: debi çok düşük, 8040 verimsiz kalır
- 0,5-3 m³/gün (ticari: kafe, klinik, küçük üretim) — Eleman: 1-3 adet 4040; Düzen: tek tüp seri; Neden: 4040 pratik, tek kişiyle değişir
- 3-5 m³/gün (geçiş bandı) — Eleman: 4-6 adet 4040 ya da 1-2 adet 8040; Düzen: besleme suyu ve alan kısıtına göre; Neden: iki seçenek de mantıklı, yer ve bakım tercihi belirler
- 5-30 m³/gün (küçük-orta endüstriyel) — Eleman: 2-8 adet 8040; Düzen: 4'lük veya 6'lık tüp, tek/çift kademe; Neden: 8040 daha az eleman, daha düşük özgül enerji
- 30 m³/gün ve üzeri (büyük endüstriyel) — Eleman: çok sayıda 8040; Düzen: kademeli tüp dizisi (2:1, 3:2:1); Neden: yalnızca 8040 makul eleman sayısıyla çözer
Geçiş bandında (3-5 m³/gün) karar iki pratik ölçüte iner. Birincisi kurulum alanı: 8040 tüpü daha uzun servis açıklığı ister ve 8040 elemanı iki kişilik değişim demektir; dar bir kazan dairesinde 4040 daha rahat kurulur. İkincisi ölçek büyüme beklentisi: yakın gelecekte debi artacaksa baştan 8040 iskeletine geçmek, ileride komple sistem değiştirmekten ucuzdur. Bu iki soruya verilen cevap geçiş bandındaki tercihi belirler.
Üçüncü bir ölçüt de yedek parça ve servis lojistiğidir. 4040 elemanları hem daha ucuz birim maliyetli hem de tek kişilik stok kaleminde olduğu için, kritik olmayan bir ticari sistemde yedek eleman bulundurmak kolaydır ve bir eleman değişimi üretimi uzun süre durdurmaz. 8040 tarafında yedek eleman daha büyük bir yatırım ve depolama alanı ister; ancak endüstriyel bir tesiste 8040 dizisinin daha az elemanlı olması, yıllık değişim sayısını ve dolayısıyla planlı duruş sıklığını düşürür. Bu yüzden geçiş bandında karar yalnızca ilk yatırıma değil, beş yıllık işletme ve bakım senaryosuna bakılarak verilmelidir.
İstanbul Kadıköy'de hizmet verdiğimiz bir ticari çamaşırhane projesinde besleme suyu 1.200 ppm TDS'li şehir suyuydu ve günlük ihtiyaç 4,2 m³/gün olarak ölçülmüştü; bu tam geçiş bandındaydı. Kazan dairesinin dar olması ve yakın vadede kapasite artışı planlanmaması nedeniyle 4 adet 4040 BW elemanı tek tüpte serilenerek çözüldü. Aynı debi 8040 ile 1 elemana sığardı ama mevcut alana 8040 tüpü sığmıyordu; ölçek kararında saha koşulu her zaman katalog kadar belirleyicidir.
094040 sisteminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
4040 sistemi, düşük ve orta debili uygulamalarda pratikliği ve düşük başlangıç maliyetiyle öne çıkan bir çözümdür. En büyük avantajı elemanın hafifliğidir: yaklaşık 3-4 kg ağırlığındaki bir 4040 elemanı tek kişiyle taşınıp değiştirilebilir, bu da bakım işçiliğini kolaylaştırır. Küçük tüpler ve az yer ihtiyacı, 4040'ı dar teknik hacimlere sığdırır.
İkinci avantaj modülerliktir. Debi ihtiyacı arttıkça tek tek eleman ve tüp eklemek kolaydır; küçük adımlarla büyüyen bir ticari işletme sistemini kademeli genişletebilir. Ayrıca 4040 elemanları ve tüpleri yaygın stok kalemleridir, temini hızlıdır. Bu esneklik, ihtiyacı belirsiz olan projelerde risk azaltır.
Dezavantaj tarafında en belirgin olan ölçek verimsizliğidir. 5 m³/gün üzerindeki debilerde 4040 ile çok sayıda eleman gerekir; her ek eleman bir tüp, bir dizi conta ve bir bağlantı seti demektir. Bağlantı sayısı arttıkça kaçak riski, basınç kaybı ve montaj süresi artar. Ayrıca birim su başına özgül enerji tüketimi, aynı debiyi karşılayan bir 8040 sistemine göre daha yüksektir; çünkü daha çok yüzey, daha çok akış direnci ve daha çok yardımcı ekipman vardır.
108040 sisteminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
8040 sistemi, yüksek debili endüstriyel uygulamalarda kompaktlığı ve düşük özgül enerjisiyle standart çözümdür. En büyük avantajı, aynı toplam debiyi çok daha az elemanla karşılamasıdır; bir 8040, dört-beş 4040 elemanının işini tek gövdede yapar. Az eleman, az bağlantı, az conta ve az basınç kaybı demektir; sistemin güvenilirliği ve bakım kolaylığı bundan doğar.
İkinci avantaj birim maliyettir. Büyük ölçekte, m³ başına düşen membran ve iskelet maliyeti 8040 ile belirgin biçimde düşer; aynı zamanda pompa ve enerji verimi de yüksek debide 8040 lehine çalışır. Endüstriyel bir tesiste yıllık kWh/m³ cinsinden özgül enerji, doğru boyutlandırılmış bir 8040 dizisinde 4040 muadiline göre daha düşüktür. Endüstriyel arıtma sistemlerinin seçimini bütünsel ele aldığımız rehbere bakabilirsiniz. (Detay: Endüstriyel Su Arıtma Sistemi Nasıl Seçilir? Fabrikalar İçin Başlangıç Rehberi)
Dezavantaj tarafında ilk sıra ağırlık ve el işçiliğidir. Yaklaşık 15-18 kg gelen bir 8040 elemanının değişimi iki kişilik ve dar alanda zahmetli bir iştir; servis açıklığı baştan planlanmalıdır. İkinci dezavantaj, küçük debilerde verimsizliktir: 2 m³/gün gibi düşük bir ihtiyacı 8040 ile karşılamak, elemanı çok düşük akıda çalıştırmak ve gereksiz büyük bir tüp/pompa satın almak demektir. Üçüncü olarak başlangıç yatırımı, küçük bir 4040 sisteminden yüksektir; bu yüzden 8040 ancak ölçek gerçekten büyükse ekonomik olur.
11RO membran seçiminde besleme suyu neden belirleyicidir?
Besleme suyu, hem membran tipini hem ön arıtma ihtiyacını hem de gerçekleşecek debiyi belirleyen asıl girdidir. Membran seçimi kâğıt üzerinde debiyle başlar gibi görünse de, saha başarısı besleme suyu analizine bağlıdır. Analizsiz seçim, doğru ölçüde ama yanlış korunan bir membranın aylar içinde tıkanmasıyla sonuçlanır. Bu yüzden seçimin ilk belgesi su analiz raporudur.
TDS ve iletkenlik tip kararını verir. 500-10.000 ppm bandı BW ya da LP, 30.000 ppm üzeri SW demektir. Sertlik ve alkalinite kabuklaşma riskini belirler; yüksek sertlikte antiskalant dozajı ya da ön yumuşatma gerekir. Su yumuşatma cihazının RO önündeki rolünü ve seçimini ayrı rehberde ele aldık. (Detay: Ev ve İşletmeler İçin Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Seçilir? Kapasite Hesaplama Rehberi)
Partikül ve organik yükü ön arıtmayı belirler. Besleme suyunun tıkama eğilimini ölçen sdi silt yoğunluk indeksi 5'in altında olmalıdır; yüksek SDI'de membran hızla tıkanır. Demir ve mangan çökelerek membranı kaplar; klor ise poliamid tabakayı kalıcı olarak yakar ve tuz reddini düşürür. Bu yüzden RO öncesinde tortu filtresi, aktif karbon (klor giderme) ve gerektiğinde yumuşatma zorunludur. RO öncesi filtrasyon katmanlarının hangisinin ne işe yaradığını ayrı rehberde topladık. (Detay: Kum Filtresi mi Aktif Karbon Filtresi mi? Su Arıtmada Hangisi Ne İşe Yarar?)
Sıcaklık hem debiyi hem tip performansını etkiler. Soğuk su debiyi düşürür, sıcak su (35-40 °C üzeri) ise poliamid tabakayı zorlar ve ömrü kısaltır. Tasarım her zaman en soğuk besleme sıcaklığına göre debiyi, en sıcak sıcaklığa göre membran dayanımını gözetir. Bu iki ucu birlikte değerlendirmeyen bir seçim, ya kışın kapasitesiz ya yazın kısa ömürlü kalır.
pH ve alkalinite de seçim öncesi okunması gereken değerlerdir. Poliamid membranların çoğu geniş bir pH bandında (yaklaşık 2-11) çalışır ama sürekli çalışma için tavsiye edilen bant 4-8 arasıdır; uçlarda ömür kısalır. Yüksek alkalinite ve yüksek kalsiyum birlikteyse kalsiyum karbonat kabuklaşması riski artar ve bu risk Langelier Doygunluk İndeksi (LSI) ile değerlendirilir. LSI pozitifse kabuklaşma eğilimi vardır ve ya geri kazanım düşürülür ya antiskalant dozajı artırılır. Besleme suyu bir kez tam karakterize edildiğinde hem tip hem ölçü hem de ön arıtma zinciri kendiliğinden belirginleşir; bu yüzden analiz, membran seçiminin ilk ve en ucuz adımıdır.
12RO membran ile nanofiltrasyon ve ultrafiltrasyon farkı nedir?
RO membran, nanofiltrasyon (NF) ve ultrafiltrasyon (UF) arasındaki fark gözenek boyutu ve tuttukları maddelerdir. RO en sıkı membrandır; yaklaşık 0,0001 mikron mertebesinde geçirgenlikle çözünmüş tuzları ve iyonları tutar. NF daha gevşektir (yaklaşık 0,001 mikron) ve çok değerlikli iyonları tutarken tek değerlikli tuzların bir kısmını geçirir. UF ise yalnızca askıda katıları, bakteriyi ve büyük molekülleri tutar (yaklaşık 0,01-0,1 mikron), tuzu geçirir.
Seçim, hedeflenen su kalitesine göre yapılır. İletkenliği ciddi biçimde düşürmek, kazan besleme suyu ya da içme suyu üretmek gerekiyorsa RO tek seçenektir. Sadece sertliği azaltıp tuzu kısmen tutmak yeterliyse NF, hem enerji hem atık su açısından RO'dan ekonomik olabilir. Yalnızca bulanıklık ve mikrobiyal yük giderilecekse UF yeterlidir ve çok daha düşük basınçta çalışır.
Aynı 4040 ve 8040 gövdelerinde NF ve UF elemanları da üretilir; yani ölçü mantığı bu membranlarda da geçerlidir. RO reçineli iyon değiştiriciyle karıştırılmamalıdır; reçine iyonları kimyasal olarak değiştirirken RO fiziksel bir bariyerdir. Reçinenin nasıl çalıştığını ve ne zaman kullanıldığını ayrı rehberde açıkladık. (Detay: Su Arıtma Reçinesi Nedir? Reçine Ne Zaman Değiştirilmelidir?)
Pratikte bu üç membran çoğu zaman birlikte, tek bir arıtma zincirinde kullanılır. Yüksek bulanıklıklı bir yüzey suyunda UF, RO'nun önünde bir koruma kademesi olarak çalışır ve besleme suyunun SDI değerini güvenli banda indirir; böylece RO membranının kirlenmesi yavaşlar ve ömrü uzar. NF ise yumuşatma amaçlı, RO'ya alternatif ya da RO öncesi bir kademe olarak yer alabilir. Doğru mimari, tek bir membran tipini her işe koşmak değil, her kademeye kendi işine en uygun membranı yerleştirmektir; bu yaklaşım hem su kalitesini hem işletme maliyetini optimize eder.
Membran seçimini tamamlayan son karar, taşıyan markanın seçilmesidir. Piyasada poliamid sarımlı 4040 ve 8040 elemanları farklı üreticilerden temin edilir; kritik olan, seçilen markanın nominal debi, tuz reddi ve maksimum çalışma basıncı değerlerinin projeye uyması ve yedek eleman teminin sürekliliğidir. Pomeka Mekanik'in çalıştığı marka gamını ve arıtma tarafındaki ürün ailelerini markalar sayfamızdan inceleyebilirsiniz. (Detay: markalar sayfamız)
13Sık Yapılan 5 Hata
Aşağıdaki beş hata, RO membran seçiminde en sık karşılaştığımız ve sistemi ya kapasitesiz ya kısa ömürlü bırakan yanlışlardır. Beşi de besleme suyu analizi ve doğru boyutlandırma yapılmadan karar vermekten kaynaklanır.
- Hata 1 — Besleme suyu analizi yapmadan membran tipi seçmek: TDS, sertlik, SDI ve klor bilinmeden yapılan seçim tahmindir. 30.000 ppm deniz suyuna BW takmak ya da 1.000 ppm şehir suyuna SW almak, biri hemen tıkanır, diğeri boşuna enerji yakar. İlk belge her zaman su analiz raporu olmalıdır.
- Hata 2 — Katalog debisini saha debisi sanmak: Katalog değerleri 25 °C ve standart koşulda verilir. Kışın 10 °C'ye düşen kuyu suyunda aynı membran yaklaşık yüzde 45 daha az üretir. Tasarım en soğuk besleme sıcaklığına göre yapılmazsa sistem kışın kapasitesiz kalır.
- Hata 3 — Büyük debiyi çok sayıda 4040 ile kurmak: 5 m³/gün üzerindeki bir sistemi onlarca 4040 elemanıyla kurmak, çok sayıda bağlantı, conta ve kaçak noktası demektir. Bu ölçekte 8040 daha az eleman, daha düşük özgül enerji ve daha az bakım yüküyle doğru seçimdir.
- Hata 4 — Akıyı yüksek tutup eleman sayısını kısmak: Elemanı yüksek akıda (27 LMH üzeri) çalıştırmak birim alandan daha çok su çeker ama yüzeye daha çok tuz ve partikül taşır; kirlenme ve kabuklaşma hızlanır. Zor besleme suyunda akı bilerek düşük tutulup eleman sayısı artırılır.
- Hata 5 — Ön arıtmayı atlayıp klorlu suyu doğrudan membrana vermek: Klor poliamid tabakayı geri dönüşsüz yakar ve tuz reddi kalıcı düşer; yüksek SDI ve demir membranı hızla kaplar. RO öncesinde tortu filtresi, aktif karbon ve gerektiğinde yumuşatma atlanamaz bir zincirdir.
14Kontrol Listesi: membran seçmeden önce
Aşağıdaki listeyi baştan sona doldurduğunuzda hem membran tipini hem ölçüsünü hem de gereken eleman sayısını büyük ölçüde belirlemiş olursunuz. Cevapları not almanız, projeyi değerlendiren ekibin doğru boyutlandırmayı hızla yapmasını sağlar.
- Besleme suyu analizi var mı? TDS (ppm), sertlik, demir, mangan, SDI ve klor değerleri ölçüldü mü?
- Besleme suyu TDS'i hangi banda düşüyor? 500-10.000 ppm (BW/LP) mi, 30.000 ppm üzeri (SW) mi?
- Günlük temiz su ihtiyacı m³/gün olarak hesaplandı mı? Emniyet payı eklendi mi?
- Besleme suyunun en soğuk sıcaklığı biliniyor mu? Debi bu sıcaklığa göre mi tasarlandı?
- Tasarım akısı (LMH) belirlendi mi? Değer 17-27 LMH bandında mı?
- Tek eleman debisi (L/h ve m³/gün) besleme, akı ve sıcaklığa göre hesaplandı mı?
- Gereken eleman sayısı bölme ve yukarı yuvarlama ile bulundu mu? 4040 mı 8040 mı çıktı?
- Ölçek 5 m³/gün eşiğinin altında mı üstünde mi? Ölçüye karar bu eşiğe göre mi verildi?
- Kurulum alanı ve servis açıklığı seçilen tüp ve eleman ölçüsüne yetiyor mu?
- Geri kazanım (recovery) hedefi belirlendi mi? Tüp/eleman düzeni buna göre mi kuruldu?
- Hedef permeat kalitesi (ppm) için tuz reddi yüzdesinde emniyet payı bırakıldı mı?
- RO öncesi ön arıtma (tortu filtresi, aktif karbon, yumuşatma) tasarıma dahil mi?
- Yüksek sertlik veya yüksek geri kazanım varsa antiskalant dozajı planlandı mı?
- İleride kapasite artışı bekleniyor mu? İskelet buna göre mi seçildi?
Bu on dört maddeyi doldurduktan sonra seçim genellikle net bir sonuca oturur: küçük ve orta debide 4040, büyük debide 8040, ve besleme suyuna göre BW, SW ya da LP tipi. Ölçüm yapmadan yorum yapmak yerine değerleri belgelemeniz, yanlış membran alımını ve erken tıkanmayı doğrudan engeller. Diğer sorularınız için sıkça sorulan sorular sayfamıza bakabilirsiniz. (Detay: sık sorulan sorular)
15Sık Sorulan Sorular
4040 ve 8040 membran arasındaki fark nedir?
Hangi debide 4040, hangi debide 8040 kullanılır?
BW, SW ve LP membran arasındaki fark nedir?
Tuz reddi (salt rejection) kaç olmalı?
Bir 8040 membran kaç 4040 membrana eşdeğerdir?
Bir basınç tüpüne kaç membran girer?
RO membran ömrü ne kadardır?
RO öncesinde hangi ön arıtma gerekir?
RO membranı ile nanofiltrasyon aynı şey mi?
Doğru RO membranı seçmek, besleme suyu analizinden başlayıp debi, akı ve geri kazanım hesabıyla ilerleyen sistematik bir iştir; tek bir katalog değerine bakarak verilecek bir karar değildir. Elinizde su analiz raporu, günlük debi ihtiyacı ve besleme sıcaklığı varsa doğru tip ve ölçüyü birlikte netleştirebiliriz. Pomeka Mekanik mühendislik ekibi, arıtma membranları gamı içinden projenize uygun 4040 ya da 8040 elemanı seçer, tüp ve dizi düzenini kurar ve devreye alma desteği verir. Ürün grubumuzu inceleyebilir (Detay: Arıtma), arıtma membranı seçenekleri için kardeş sitemize bakabilir (Detay: RO arıtma membranları) ve ölçüm sonuçlarınızla bize ulaşabilirsiniz (Detay: iletişim sayfamız).
Bu konuda destek alın
Seçim, proje ve tedarik aşamalarında Pomeka Mekanik mühendislik ekibi yanınızda. Tesisatınızın debi, basma yüksekliği ve kullanım profilini paylaşın; uygun modeli birlikte belirleyelim.




